İrəvanın Tehrana zərbəsi və “şiə qardaş”ın cavabı…

İrevanın Tehrana zerbesi ve “şie qardaş”ın cavabı…

İranın Yaxın Şerqdeki vuran qolu, şielerin obrazlaşdırıb qehremana çevirdiyi Qasım Süleymaninin öldürülmesinden sonra Ermenistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın Trampa yazdığı rüsvayçı tebrik mesajı (baxmayaraq ki, sonra tekzib edildi – red.) şimala teref Tehrandan isti baxan molla hakimiyyetini şoka saldı.

Düşünün ki, İranın keçmiş xarici işler naziri, 1981-ci ilden etibaren 16 il bu vezifeni icra elemiş, Yaqub Memmedovlu Azerbaycan nümayende heyetinin Tehrana seferini ve ermeni siyasetçilerle görüşünü sinide Şuşanın işğalı ile  süsleyen, bundan sonra bir daha İrevanla Bakı arasına daxil ola bilmeyen siyasetin dizayneri Vilayeti ile artıq 40 ildir ki, “Qum”lu havalar bizde yalnız temperaturun artmasına xidmet etmekdedir. Ele bu olaydan sonra İran parlamentinin Xarici siyaset ve milli tehlükesizlik komissiyasının üzvü, deputat Hüseyn Neqevi Hüseyni diplomatik kuluarlarda deyirdi: “Ermenistan rehberliyinin şehid Qasım Süleymanini “terrorçu” adlandırması rüsvayçılıqdır. Ermenistan bu addımı ile çetin anlarında daim onu destekleyen İranın beline xencer sancmış oldu. Ermenistan öz sehvini başa düşmürse, biz de Azerbaycana işğal altında olan torpaqlarının azad olunması ile bağlı haqq mübarizesinde destek vermeliyik. Nehayet dostumuzla düşmenlerimizi tanımalıyıq. İndiyedek İran bu desteyi yalnız Ermenistana gösterib. Ancaq zaman gösterdi ki, bu sehv qerar olub. Ermenistan İrana xeyanet etməkle öz tərəfini seçdi. Artıq biz de öz seçimimizi etmeliyik…”

Müqayise edin, islam qardaşlığı doğrudanmı qardaşlıqdır ki, qanımızdan, canımızdan, dinimizden olmayan ukraynalıların sosial şebekelerin rus seqmentinde ermenilere divan tutmaları fonunda eyni salavatı eyni qibleye çevirib, eyni möhüre alın basanlarımız Böyük Azerbaycanın paytaxtı Tebrizde, Tehrandakı (hansı ki, ehalisinin ekseriyyeti türklerdir – müellif.) ermeni sefirliyi qarşısında “Qarabağ” yürüşü keçiren soydaşlarımıza ETTELLAT-ın eli ile zor tetbiq edir, döyür, işgenceler verir ve“Qarabağ” dediyine göre eyni müsibeti Xocalıda da, Tehranda da yaşayan biz oluruq. Bes, o zaman nece olur ki, telefonun selfi kamerası elinden düşmeyen Paşinyan mehz Xocalı soyqırımı günü İranda, İsfahanda qondarma “dqr”in “bayrağ”ını açır, Xamenei ve Ruhani ile isti-isti görüşür? Yaxşı, bes siz bizim erazi bütövlüyümüzü destekleyirdiniz?

Yaxud da İİR 40 illiyi münasibetile nitq irad eden Ruhani tarix açaraq deyir ki, bizim millet yaxşı bilir, son 205 ilde İranın şimalda ve Qafqazda yerleşen

erazilerinin böyük bir hissesi xain Qacar şahları dövründe ölkeden ayrılıb. 191 il evvel İranın şimalının daha bir hissesini ana vetenden qoparıblar.

Adam bele yerde isteyir ki, Erdoğan kimi sarayının her pillekeninden qalxdıqca, sürahi boyunca Qacarın, Efşarın, Şah Abbasın şeklini assın ve her birinin qenşerinden keçdikce soruşsun – Niye?.. Ve soruşsun ki, İran haradır, kimindir, tarixde İran ne demekdir?

Her il aprelin 24-de dünya ermenileri bayraqlarını yarıya sallayaraq, olmayan soyqırım üçün tedbirler keçirir, statistika yolu ile ölenden sonra saylarını milyonlarla artırır, bütün imkanlardan faydalanaraq dünyaya türk nifreti gösterir, aşılayır ve qehr edilmiş balaca, yazıq, xristian cildine girir… Bu saxta göz yaşlarının bir ünvanı da 40 milyon türkün yaşadığı İran – bizim İran, bizim tarixi ölkemiz olur. Her il bu saxta günü qeyd etmek üçün İran rejimi şerait yaradır, onlara saxta görüntüler üçün imkan verir, amma düşünürsen… Kiçik Buşun dövlet katibi vardı – Kondoliza Rays – 2005-ci il boyunca bütün seferlerinin arxa planında İrana qarşı qurudan herbi emeliyyatlara başlamaq dayanırdı. İsrail bütün herbi potensialını ortaya qoymuş, keşfiyyat resurslarını Buşehr üzrinde, Bender-Abbasda iz tapmaq üçün seferber etmiş, İraq ve Efqanıstana yığılmış 150 min ABŞ esgerinin riyazi olaraq sayı artırılmış, “Tomohavk”ların sesi eşidilmemiş Tehran Parise (Paris Xomeyniye ev sahibliyi etmiş ve İİİ-ni heyata keçiren iki ölkeden biridir – müellif) qaçaraq razılaşma imzalamışdılar ki, uranium zenginleşdirmekden vaz keçirik.

Türkiye bu meqamda İranı iqtisadi sanksiyalardan, boğulmadan, mehv olmadan xilas etdi.

Azerbaycan ne etdi?

Erazisine ikinci bir gücü buraxmamaqla, her cür emekdaşlıq imkanına, desteye reğmen, bloklara qoşulmamaq siyaseti ile Azerbaycan erazisinden İrana qarşı herbi meqsedlerle istifadeni birdefelik qapatdı. Bu, adi bir hereket deyildi ki… İranın xilası idi, onun qorunması idi!

İran teessüf ki, bölgeye yönelik siyasetini fars imperializmi xisletinde gizletmiş şie ideologiyası altında aparır. Amma bu, Bakıya qarşı bele, İrevana qarşı ise ayrı formada cereyan edir. Bundan en çox İran xalqı zerer görür. Çünki hem de basqı altında qalır. Amma onlara Türkiye ve Pakistanı nümune çeksek yetermi, bilmirem…

Ve bu gün…

İranda Ermenistanın Azerbaycanın Tovuz rayonu istiqametinde texribat töretmesine etiraz eden 15 azerbaycanlı hebs edilib. Hebs edilenlere polis işgence verib. Bu halda farsların meşhur meseli yada düşür: “Xer hemin xer est, çulu diger est”.

Eziz Elibeyli

STM-in emekdaşı
Müxbir: Ramid Eskerov