İrevanda təşviş: Türk ordusu Naxçıvana gəldi

İrevanda teşviş: Türk ordusu Naxçıvana geldi

Türkiyü ve Azerbaycan ordularının herbi telimlerini melum Tovuz hadiseleri ile elaqelendirmek doğru deyil. Lakin istenilen lokal müharibede Türkiye Azerbaycanın yanında olacaq. Mehz telimlerin özünde ehtiva etdiyi mena da budur.

Bu sözleri Axar.az-a politoloq İlqar Velizade Azerbaycan Respublikası ile Türkiye Respublikası arasında herbi emekdaşlıq haqqında sazişi esasen ölkemizde her iki ölkenin quru qoşunları ve herbi hava qüvelerinin iştirakı ile keçirilecek telimleri şerh ederken deyib. O vurğulayıb ki, Türkiye ile birge herbi telimler Ermenistanı her zaman ciddi narahat edir:

“Hazırda Ermenistan kütlevi informasiya vasitelerine nezrr salsaq, göre bilerik ki, bu herbi telimleri ferqli mecrada şerh etmeye çalışırlar. Xüsusile de son Tovuz hadiseleri fonunda bunu özlerine qarşı tehdid adlandırırlar. Eslinde ise bu kimi telimler vaxtaşırı keçirilir. Bundan elave, Azerbaycan Respublikası ile Türkiye Respublikası arasında hərbi emekdaşlıq haqqında saziş mövcuddur. Adeten bu telimler mövsümi xarakter daşıyır ve hazırda da yay mövsümü ile elaqedar keçirilir. Bununla bele, düşmen türefi indiden qorxuya düşüb. İstənilən halda düşmenin qorxu içinde qalması yaxşıdır. Azerbaycan bu telimler olmasa bele, Ermenistanı qorxuya salmağa qadirdir”.

Politoloq bildirib ki, Tovuz hadiselerinden sonra Ermenistan onsuz da ciddi narahatlıq içinde idi:

“Çünki faktiki olaraq Rusiyadan ve çox güvendiyi KTMT-den gözlediyi desteyi ala bilmedi. Türkiye ise birmenalı olaraq Azerbaycana destek verdiyini açıqladı. Yeni Ermenistanda herbi emeliyyatların her an başlaya bileceyi yönünde bir telaş var. Mövcud herbi telimler ermeni mediasının reaksiyası bunun sübutudur”.

Menbe:Axar.az
Müxbir:Aytac Ceferova