ABŞ özü daxildə ictimai asayişi qorumaq üçün bu cür addımlara yol verir”

İyulun 28-de ABŞ-ın nüfuzlu “New York Times” qezetinde Nyu York şeherinde nümayişde iştirak eden insanların mülki geyimde olan polis qüvveleri terefindən namelum maşınlara gücle oturdularaq qeyri-müeyyen istiqamete aparılması ile bağlı meqale derc olunub. Meqalede videogörüntüler de eksini tapıb ve bu maşınlar nömresiz olub. 

Bunu Milli.Az-a açıqlamasında politoloq İlyas Hüseynov deyib.

O bildirib ki, iyulun 28-de mülki geyimli polislerin vetendaşları nömresiz maşınlara zorla otuzdurularaq melum olmayan istiqamete aparmaları diger bir insidentin üstünü açdı:

“Eslinde, son dövrler biz müşahid edirik ki, ABŞ-da polis ile vetendaşlar arasında münasibetler heç de ürekaçan deyil. ABŞ-ın Minneapolis şeherinde qaraderili Corc Floydun polis terefinden qetle yetirilmesinden sonra, ümumiyyetle, polis ile vetendaş arasında böyük ziddiyetler, qarşıdurmalar var ve bu qarşıdurmalar çox acı sonluqla bitdi. Kütlevi nümayişler keçirildi ve cemiyyetde polise qarşı narazılıq fonunda müxtelif fikirler seslendi, qanunvericilikde deyişiklilerin olması ile bağlı teklifler ireli sürüldü, Qeyri Hökümet Teşkilatları, Kütlevi İnformasiya Vasiteleri, hüquq müdafieçileri polisin zorakı hereketlerini tenqid edn bir sıra çıxışlarla yadda qaldılar.

Diger terefden iyulun 28-de mülki geyimli polislerin vetendaşları nömresiz maşınlara zorla otuzduraraq melum olmayan istiqamete aparmaları da diger bir insidentin üstünü açdı. Eslinde, ABŞ dünyada demokratiya, insan hüquqlarının carçısıdır ve bu ali deyerlerin tebliğatçısı kimi çıxış edir. Bu meyarlara uyğun olmayan dövletler siyahılaşdırılır, daha sonra onlara qarşı sanksiyalar tetbiq olunur ve hemin dövletler arzuolunmaz dövletler siyahısına daxil edilir. Lakin ABŞ özü daxilde ictimai asayişi qorumaq üçün bu cür addımlara yol verir, diger terefden sıravi, dinc vetendaşlara qarşı bu cür zorakı hereketleri heyata keçirir”.

Politoloq bildirib ki, ABŞ böyük KİV-ler, QHT-ler, beyin merkezleri vasitesile bütün dünyaya özünün bu sahede etalon olmasını nümayiş etdirmeye çalışır:

“ABŞ öz daxili asayişini qorumaq üçün qanunvericilik çerçivesini aşaraq mülki geyimli polislerden istifade etmesine reğmen diger dövletleri bu cür hereketlerde günahlandırır ve bele hereketlerin yolverilmezliyine çağırılır, amma bu defe ABŞ-ın özü bu cür fealiyyeti ile hem de dünyada tanınmış “New York Times” qezetinde çap olunan meqale ile hedefe alındı. ABŞ öz siyasi-iqtisadi niyyetlerini böyük KİV-ler, QHT-ler, beyin merkezleri vasitesile bütün dünyaya özünün bu sahede etalon olmasını nümayiş etdirmeye çalışır ve bu sahede tebliğatın heyata keçirilmesi üçün milyardlarla dollar vesait ayrılır. Lakin, görünür, Corc Floyd hadisesinden sonra ABŞ özü de ictimai asayişi qorumaq üçün zorakı tedbirlere el atmağa mecbur oldu ve bu cür hadiseler bundan sonra kütlevi şekilde tekrarlana biler”.
Menbe: milli.az
Müxbir :Leyla Yahyayeva